Sons of Angels

Sons of Angels


Onsdag 21.05.25 Kl. 21:00 / Kr. 375,- / Billett

Etter et spektakulært comeback i 2024 på RaumaRock er SONS OF ANGELS klare for nye oppdrag i 2025! RaumaRock-konserten med oppvarming på Herr Nilsen høsten masse lovord og Norway Rock Magazine ga terningkast 5: https://norwayrock.net/sons-of-angels-herr-nilsen-oslo/

I 2025 er det 35-årsjubileum for utgivelsen av den første plata som kom ut på Atlantic Records. Bandet består av to originale medlemmer, Hans-Olav Solli på vokal og Staffan William-Olsson på gitar, samt Dag Selboskar (Da Vinci m fl) på tangenter og Svante Henryson (Yngwie Malmsteen m fl) på bass og Kenneth Kapstad på trommer (Motorpsycho m fl). Sistnevnte har erstattet Geir Digernes som gikk bort høsten 2024. Bandet utviser musikalitet og tekniske ferdigheter på høyt nivå og gjør strålende versjoner av grom-låter som «Cowgirl», «Lonely Rose» og «Rock ‘n roll Star».

Historien om Sons of Angels er et eventyr i norsk rockehistorie. Startet av Lars Kilevold og Torstein Bieler i 1988 var de det første norske bandet som fikk platekontrakt direkte med et amerikansk plateselskap da de i 1989 signerte med Atlantic Records. Deres første album ble spilt inn i Los Angeles og San Fransisco med Kevin Elson (Journey, Mr Big m fl) som produsent og kom ut i mai 1990. Første singel fra albumet, «Cowgirl», lå flere uker på topp på «Ti i Skuddet». Videoen til låta ble spilt inn i Paris og fikk mye «rotasjon» på MTV både i USA og Europa. Bandet turnerte sommeren 1990 i USA og på høsten i Tyskland, England og Skandinavia. 

Førsteplata solgte over 200 000 eks worldwide, men bandet forlot Atlantic før andrealbumet kom ut. Dette albumet, «Slumber With The Lion», ble utgitt først i 2002 på britiske ZRecords og ble fulgt opp av en liten turne. Etter dette har bandet kun opptrådt på tv-programmet «Cover Me» hvor de gjorde sin egen versjon av Admiral P sin låt «Snakke litt» og på Solli sin 50-årsfeiring på Løkta i Molde i 2014. 

Debutplata til Sons of Angels er i dag å regne som en norsk rockeklassiker og låter som «Cowgirl» og «Lonely Rose» er stadig å finne på ulike samleutgivelser. Blant annet er bandet representert med de to låtene «Queen of All Queens» og «Babe Wanna Ride» på den nylige Rock of Norway-utgivelsen «Melodic Hard Rock and AOR vol 2 – rare singles».

Medlemmene:

Hans-Olav Solli, aka Solli, er fra Molde og hadde spilt i en rekke lokale band, blant annet Araya Heep, da han på audition fikk jobben som vokalist i Sons of Angels i 1988. Etter at bandet ble oppløst i 1992 fortsatte han rockekarrieren i Psycho Motel, sammen med Adrian Smith fra Iron Maiden, og i 21 Guns, sammen med Scott Gorham fra Thin Lizzy. I senere år er Solli mest kjent som Moldejazz-sjef og direktør for Romsdalsmuseet, men spiller fremdeles med Araya Heep.

Staffan William-Olsson har vært profesjonell musiker både før og etter Sons of Angels og er i dag først og fremst kjent som jazzgitarist fra band som The Real Thing, Babylon Brothers, Sharp 9, Hawk On Flight og The Staffan William-Olsson Trio. Han spiller også fast med Karin Krog og turnerer med Øystein Sunde. Staffan er Spellemann-nominert flere ganger.

Dag Selboskar ble først kjent som keyboardist i Da Vinci. Senere har han vært med i en lang rekke band som Støntbandet, Eidsivating, Wig Wam og sitt eget Zelbo. Dag trakterte tangentene da Sons of Angels hadde noen spillejobber i forbindelse med «Slumber»-utgivelsen i 2002.

Svante Henryson er et kjent navn i svensk musikkliv, både som bassist, kontrabass og elbass, og cellist. Han har vært ansatt i Oslo Filharmonien og er aktiv innen både jazz, klassisk musikk og hardrock. I hardrock -sammenheng har han blant annet spilte med Yngwie Malmsteen i «Eclipse-perioden» 1989-92.

Kenneth Kapstad er mest kjent som trommeslager i Motorpsycho og Gåte, men har også vært med i en rekke andre band som Spidergawd, Goat The Head og Cobra Kraft. Han ble utnevnt til NTNU- Jazzambassadør i 2014 og har deltatt på over 50 norsk album-utgivelser.

Lignende:
Torsdag 01.05.25 1. mai konsert med Dylan Bonanza med opera
Fredag 02.05.25 Blue Benders (Sve)
Fredag 16.05.25 Bjølsen Valsemølle
Torsdag 29.05.25 Vibe Station
Fredag 30.05.25 Wild Willys Gang
Lørdag 31.05.25 Engla & Banditta
Fredag 13.06.25 Spoonful of Blues
Fredag 01.08.25 Steff’s Playground
Mandag 04.08.25 Black Ice - Pre-party til AC/DC
Fredag 12.09.25 Ole Evenrud - Fra da til nå